Dobrovoľný hasičský zbor
Aktuálne informácie o živote našich hasičov tu:
Administrátor obecnej web stránky nezodpovedá za prípadné chyby na uvedenej webovej stránke DHZ Krmeš – Vlachy.
História hasičstva v obci Vlachy miestna časť Krmeš
Hasičstvu vo vtedajšej obci Krmeš sa nevenovala pozornosť. Všetky sily boli sústredené v obci Vlachy. Občania z Krmeša chodili do obce Vlachy, kde boli členmi hasičského dobrovoľného zboru Vlachy. Po požiari, ktorý vznikol úderom blesku do humna v januári roku 1953 v obci Krmeš, sa ukázala potreba hasičskej jednotky aj v tejto obci, pretože kým prišla hasičská jednotka z Vlách humno ľahlo popolom.
Po tomto požiari sa začala formovať hasičská jednotka v Krmeši. Najväčším iniciátorom vzniku dobrovoľnej hasičskej jednotky bol Matej Droppa. Pod jeho vedením sa podarilo rozvinúť hasičské družstvo. V tomto období začali pôsobiť v obci dva hasičské družstvá. Dobrovoľný hasičský zbor Krmeš bol zaregistrovaný v roku 1954.
Výstroj jednotky nebola bohvieaká, ale po určitom období bola doplnená. Ako prvá striekačka bola ručná pumpa. V neskoršom období bola vymenená za PS-8. Okresný výbor zabezpečil dobrovoľnému hasičskému zboru vychádzkové aj zásahové uniformy. Prvá zbrojnica bola v tedajšej zvonici, tu bol uložený materiál a striekačka. Drevená zvonica sa začala rozpadať a po vysporiadaní pozemkov bola začiatkom 60-tych rokov svojpomocne postavená terajšia zbrojnica i zo zvonicou (zvon bol prenesený zo starej zvonice). Ako prví členovia hasičskej jednotky v Krmeši boli hlavne mladí chlapci, ktorý sa práve vrátili z vojenčiny.
Prvý výbor dobrovoľného hasičského zboru
Predseda
Droppa Matej
Veliteľ
Moravčík Ján
Členovia
Droppa Ladislav
Madliak Anton
Madliak Vladimír
Madliak Milan
Hlavatý Vladimír
Madliak Ján
Bačík Elo
V tomto období (50-te roky) sa družstvo zúčastňovalo aj súťaží. Nemali iných prostriedkov na dopravu ako rebrinák, na ktorý naložili potrebný materiál a išli. Súťaže prebiehali veľmi jednoducho.
V tomto období si na svoju činnosť museli hasiči zarobiť svojpomocne. Organizovali každú druhú nedeľu (od 14:00 do 24:00 hod.) zábavy, kde hrávali rôzne kapely z blízkeho okolia. Neskôr na ich činnosť začal prispievať Miestny národný výbor.
Keď sa začali tvoriť okrsky, patrili sme spolu s Vlaškami, Vlachmi, Malatínmi a Partizánskou Ľupčou do jedného okrsku.
Od roku 1953 v miestnej časti Krmeš nehorelo.
Väčšina písomných dokumentov sa nezachovala a dokumenty sa ďalej hľadajú a spracúvajú. Preto prosíme všetkých spoluobčanov, ktorí majú nejaké takéto dokumenty (písomnosti, fotografie, materiál) o ich zapožičanie na ďalšie spísanie našej histórie.